Rozhovor se zakladatelkou

 
 
Úvod > Rozhovory > Rozhovor se zakladatelkou > Rozhovor se zakladatelkou
 

Rozhovor se zakladatelkou

          Marta Slosarčíková je zakladatelkou slovenské firmy na výrobu ručne dělaných perníků. To, že je opravdu poctivou a schopnou podnikatelkou nesvědčí jen 25 letá prosperující výroba ale i její ocenění Podnikatelka roku 2. místo za rok 2014 na Slovensku.

 

 

  • Co Vás vedlo k založení vlastního podniku?

          Firmu Medex jsem založila v roce 1990. Byl to čas po sametové revoluci. V té době jsme nevěděli, co to znamená přijít o práci a právě to se stalo většině mé rodiny. Jelikož jsem nechtěla být na úřadu práce musela jsem něco vymyslet.

 

  • Od začátku jste věděli, že perníky jsou to, co chcete v životě dělat?

          Nebyl to od malička můj sen (smích). Věděla jsem však, že moje babička se před válkou věnovala výrobě a prodeji perníků. Dokázala uživit celou svou rodinu a také rodinu svého bratra s 9 dětmi, protože její bratr i manžel zahynuli ve válce. Vychovala inteligentních lidí, kteří byli tehdy známí hudebníci v Budapešti i ve Vídni.
          Tak jsem dala dohromady materiál, který zůstal někde tam na půdě ve staré almara. Byly to různé recepty a formy. Prostudovala jsem veškerou dostupnou literaturu a hned jsme si i v rodinném domě přestavěli sklep na dílnu. Začalo se naše podnikání.
          Bylo to velmi těžké, hlavně uspokojit všechny úřady. Nejtěžší však na tom bylo jít na jarmark a prodat naše výrobky. Možná proto, že za dob socialismu jsem vykonávala považovanou funkci, byla jsem vedoucí útvaru obrany v závodě, který měl 800 zaměstnanců a najednou jít prodávat na jarmark ... V mysli jsem stále měla, že jen na dva roky, dokud si něco nevydělal na dokončení domu. No začalo se nám dařit az dvou let se stalo momentálně už 25.

 

  • V čem si myslíte, že je tajemství vašeho úspěchu?

          V první řadě si myslím, že je důležité neustále investovat peníze na rozvoj. Jak jsem zmiňovala, začínali jsme doma ve sklepě. Neměli jsme finance na pronájem budovy a už vůbec ne na vybavení, jaké jsme potřebovali. Právě proto jsme všechny vydělané peníze dlouhá léta investovali výhradně do firmy. Vůbec jsme si je neužívali, na prvním místě byly perníky. Postupem času jsme vydělali na budovu, kterou jsme pak krůček po krůčku renovovány a zařizovali. Tak je to i dnes. Úspěšná firma může být jen ta, která neustále pokračuje a zlepšuje se.
Druhou velkou výhodou je, že jsme rodinná firma. Určitě je někdy obtížné ve firmě i doma vycházet pořád dobře, kvůli množství problémů. Avšak jeden na druhého se můžeme sto procentně spolehnout.

 

  • Jaké máte doporučení pro začínající podnikatele?

         Dnes je podle mého názoru mnohem těžší začít s podnikáním, jako tomu bylo kdysi. Když jsme začínali my, všichni ostatní stejně začínali. Dnes kolem sebe vidíme velké množství vyspělých firem a nadnárodních korporací. Podnikatelské prostředí je úplně jiné. Požadavky jsou mnohem vyšší.
          Nejlepší je začít podnikat v něčem, co Vás alespoň trochu naplňuje, aby to nebylo jen pro peníze ale i pro radost z toho, co děláte. Moje rada zní vytrvat. Třeba myslet na to, že dobré jméno a klientelu je nutné získávat "pomalu ale jistě". Vypracovat se vysoko není jednoduché a rychlé. Je důležité zachovat si pokoru a nechtít vykazovat vysoké zisky hned. Myslet na to, že kvalita je na prvním místě spolu s rozumnou cenou.


 

 
 
 
Sezónní nabídka