Rozhovor s Katkou

 
 
Úvod > Rozhovory > Rozhovor s Katkou
 

Rozhovor s naši Katkou

          Není nic překvapující, že ve firmě Medex-fam se výrobě perníků věnují výhradně ženy. V podstatě v celé firmě je téměř čistý ženský kolektiv, když nepočítáme tři muže. Jednou ze šikovných žen je Katka.
     Katka pracuje ve firmě již celých 23 let, tedy téměř od jejího vzniku. Její náplní je právě ta nejkreativnější část ruční výroby a to je zdobení. Přečtěte si o její práci a postřezích v následujícím článku.

 

 

• Jak jsi se dostala k této práci?
       Velmi dobře si pamatuji na začátky. Chodívala jsem svou sestřenici Andrejko a Martě (dcery zakladatelky) občas vypomáhat, když ještě vyráběly ve sklepě domu. Po přestěhování do pronájmu do Bojnic potřebovali více lidí. Jelikož mě práce bavila, zaměstnala jsem se a dnes je to již 23 let práce pro Medex-fam.


• Je to těžká robota? Trvalo Ti dlouho, dokud si se naučila zdobit?
       Byla to dlouhá cesta. Nedá se to naučit ze dne na den. Sice Vám někdo ukáže jak se to dělá ale dál se musíte učit sami. Je velmi potřebná trpělivost a odhodlání. Dnes to je již 23 let aktivního zdobení a stále se dá učit něco nového. I když je to někdy velmi náročné, nejde o jednotvárnou robotu. Stále vymýšlíme nové věci.

 

• Myslíš, že každý by byl schopen se něco takového naučit?
Nevím to docela posoudit, ale zkoušelo to u nás řada lidí, kterým to nešlo. Určitě člověk v sobě musí něco mít, aby se práce dala dotáhnout do dokonalosti, o co se my všechny na dílně snažíme. I když někdy má každý člověk špatný den a byste se divili jak se to na naší práci dokáže projevit.


• Pracuješ čistě v ženském kolektivu. Jak se ti to líbí?
       Musí se mi to líbit, ale nemám na výběr (smích). Důležité je, že jsme všichni sehraní. Na dílně jedna druhou doplňujeme, každý je "profík" na ​​něco jiného a proto si pomáháme. Samozřejmě někdy dochází i ke malým neshodám ale to k práci přece patří.


Vidíš změny v práci nyní oproti času, když si v Medex-fam začínala?
       Určitě ano. Více roboty (smích). Dnes je těžké uspět na trhu, a proto se snažíme vymýšlet stále nové věci a to je někdy náročné. Je mnohem těžší zaujmout lidi jako kdysi. Avšak práce mě baví, důležité je pro mě prostředí, nejde o přesně nalinajkovaný program, kdy se co smí a nesmí jako v různých masových výrobách. Chodím do práce pracovat, ale vždy vím, že mě tam nečeká jen dřina ale i kamarádky a zábava.

Na závěr Vás "inkognito" Katka pozdravuje a přeje

hodně chuti k jídlu perníků :) 

 

 

 

 

 
 
 
Sezónní nabídka