Rok 2013

 
 
Úvod > Napsané o nás > Rok 2013
 

Slovenské klasika boduje. Také na slavné Champs-Élysées

Perníky největšího slovenského výrobce najdete v sedmi zemích Evropy. Medex v Success story.

 

"Chtěli jsme se osamostatnit a vydělat nějaké peníze," vzpomíná na původní motivaci začít podnikat Andrea Sílešová. Z několika podnikatelských nápadů jí s mámou nejlépe vyšli perníky - nebyly finančně náročné a kdysi se jim věnovala jejich babička. "Mysleli jsme, že vyděláme peníze a pak se začneme věnovat něčemu jinému." Nepodařilo se.

 

Dnes firma Medex zaměstnává 28 lidí, vyrobí ročně statisíce perníků a vyváží je do sedmi zemí Evropy, mezi jiným do Irska či Německa. Dostali se i na Olympiádu či vánoční trhy na pařížském Champs-Élysées. "Asi proto se to povedlo, že jsme do toho všichni - máma, táta, sestra, já i můj manžel - šli naplno," uzavírá Andrea Sílešová. Medex v Success story na HNtv.

Zdroj: HN online.

 

Článek spolu s videem s jednou z majitelek Andreou Sílešovou najdete zde :)

 

 

V dlouho nepoužívané základní škole v Malinovej péct perníčky

       Nevyužívaná a donedávna Chátrající budova malotřídní základní školy v obci Malinová v okrese Prievidza v příštích měsících opět ožije. Nezazní v ní však po letech džavot dětí a školní zvonec, ale začnou tam péct ručně ozdobované perníky a plněné perníky.

       Nevyužívaná a donedávna Chátrající budova malotřídní základní školy v obci Malinová v okrese Prievidza v příštích měsících opět ožije. Nezazní v ní však po letech džavot dětí a školní zvonec, ale začnou tam péct ručně ozdobované perníky a plněné perníky.

       "Školu jsme ve vesnici postavili v roce 1960 v akci Z, tedy svépomocí. Naši občané na ní brigádně odpracovali přibližně 26.000 hodin," informovala starostka obce Marie Luprichová. Počet dětí, které ji navštěvovali, však postupně klesal a tak ji v roce 1979 zrušili. Žáci začali chodit do školy v nedalekém Nitranském Pravně. Budova pak sloužila jako mateřská škola, klub důchodců a po roce 1989 v ní zřídili třídy Středního odborného učiliště zemědělského. V roce 2007 však pro nedostatek financí učiliště ukončilo svoji činnost, ale budova zůstala ve správě Trenčínského samosprávného kraje (TSK).

 

       "Obec několikrát žádala, aby budovu dostala zpět. Argumentovali jsme, že jsme si ji vlastně postavili sami a teď už budova bez užitku chátrá. Vandalové na ní porozbíjali okna, některé kovové prvky se z ní ztratily. Bylo několik návrhů, na co by mohla sloužit mimo jiné i jako sociální zřízení. Konečně po šesti letech přece jen TSK souhlasil s prodejem. Jsme rádi, že ji koupila společnost MEDEX, která již přibližně 20 let sídlí v Malinové a zaměstnává v převážné míře našich občanů. Podle příslibů majitelů této rodinné firmy na výrobu perníků, chtějí výrobu rozšiřovat a tedy i přijímat nové zaměstnance. Co jsme samozřejmě přivítali, "uvedla starostka.

       Přestěhování výroby z dosavadních méně vyhovujících prostor v areálu bývalého zemědělského státního majetku do budovy školy a také rozšíření výroby potvrdila TASR jednatelka společnosti MEDEX Andrea Sílešová. "Budova vyhovuje pro potravinářskou výrobu, protože jsou v ní dostatečně velké místnosti, vysoké stropy a nepotřebuje rozsáhlejší rekonstrukci. V těchto dnech již probíhají rekonstrukční práce," dodala jednatelka. Rodinnou firmu MEDEX založili v roce 1989, nejprve jako živnost. V dalších letech se rozrostla av současnosti zaměstnává 25 lidí. Zájem o jejich ručně ozdobované perníky v posledním období roste. I proto hledali nové prostory. Své výrobky vyvážejí do České republiky, na trhy do Německa, Rakouska, Francie i Anglie, a samozřejmě pro zákazníky na Slovensku. Sílešová ještě přesně nevěděla říct, kolik nových pracovních míst vytvoří, ale podle ní již probíhá výběr lidí. "Zdobení perníků totiž vyžaduje určité dovednosti a ne každý to dokáže," uzavřela jednatelka společnosti.

Celý článek dostupný zde :)

 
 
 
Sezónní nabídka